Soukromé rehabilitační centrum
Lázně Nymburk

Fyzioterapie a individuální cvičení pro těhotné a ženy po porodu (i více let)

Prevence poruch pánevního dna v těhotenství a nejen po porodu

Těhotným pacientkám nabízíme nácvik rehabilitačních technik, které vedou ke zpevnění hlubokého svalstva pánevního dna
a také trupu nejen jako prevenci bolestí zad
. Ideální je začít již na začátku těhotenství. V poporodním období z důvodu intenzivní péče o dítě dochází u matky k nadměrnému statickému i dynamickému zatěžování osového aparátu těla i pánevního dna. Poporodní rehabilitace pomáhá tyto negativní vlivy na organismus matky efektivně eliminovat.

Pánevní dno dělí naše tělo na horní a dolní polovinu, patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému „CORE“. Je umístěno zespodu pánve a tvarem by se dalo přirovnat k mělké nálevce. Jeho hlavní funkcí je podpora orgánů pánve, drží ve správné poloze dělohu a je to také uzávěrový sval konečníku, proto je důležitá jeho pevnost a síla, ale zároveň i elasticita
a pružnost. Správná funkce pánevního dna není rozhodně pouhou záležitostí žen, ale i mužů, zejména těch, kteří mají problémy s erekcí. Jeho posílením se dá také odstranit nebo alespoň vylepšit velká spousta zdravotních problémů:

  • inkontinence
  • nefunkčnost břišních svalů po operacích či těhotenství
  • bolesti zad
  • lehký pokles děložního čípku
  • lehká cystokéla
  • rektokéla
  • obtíže s otěhotněním,

ale i zlepšení sexuálního prožitku či jednoduše uvědomění si správného držení těla. Tuto pružnou spodinu pánve tvoří tři vrstvy svalů, které se uchycují na sponě stydké, kostrči a sedacích kostech. Ve svalech pánevního dna jsou otvory pro konečník, močovou trubici a u žen pochvu.

Při posilování svalstva pánevního dna je důležité vědět, že jej lze v základu procvičit dvěma způsoby: 
  • Izolovaně a vědomě –  tak zvanými Kegelovy cviky, které jsou pojmenovány podle amerického gynekologa, který se touto problematikou zabýval. To znamená, že jste zcela uvolněná (např. v leže na zádech) a soustředíte se výhradně na zapojení svalů pánevního dna, aniž byste aktivovala další svalové skupiny. Tyto dovednosti můžete získat pod vedením zkušené fyzioterapeutky.
  • Zapojením tzv. koaktivátorů pánevního dna, což jsou svaly, jejichž aktivací (procvičováním a posilováním) automaticky zapojíme i svaly pánevního dna. Patří mezi ně – tzv. adduktory – přitahovače (vnitřní strana stehen), abduktory – odtahovače(vnější strana stehen) a transverzus – příčný břišní (což je hluboká vrstva břišních svalů, jejíž správným zapojením dokážeme nádherně redukovat spodní část bříška)

Efektivní cvičení by mělo kombinovat VĚDOMÉ provádění tradičních Kegelových cviků a cviků na znovu zapojení svalů se cvičením svalstva pánevního dna tak, aby svaly byly nuceny pohybem pracovat.


Cvičení probíhá individuálně v rozsahu 60 minut pod dohledem zkušené terapeutky
a porodní asistentky Denisy Mlynárikové, DiS. Cena 500,- Kč.
Objednávejte se Po, Pá 9 – 13 a St 13-18 hodin na tel. 778 158 777 nebo osobně v době ordinačních hodin.

Diastáza

Diastáza přímých břišních svalů znamená jejich rozestup v místě vazivového pruhu – linea alba. Jelikož je linea alba vazivovým spojením všech břišních svalů, je s jejím rozestupem narušena i jejich souhra. Když se svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran a tím se ztenčí a oslabí. Pak je zde riziko problémů s páteří, špatného držení těla, vystouplého břicha
a pupíku, vzniku pupeční kýly, inkontinence, zažívacích potíží atd.

Tento problém často řeší ženy po porodu, ale může vzniknout u kohokoliv bez ohledu na věk a pohlaví. Diastázu mohou mít
i muži při provádění nevhodných cviků nebo u starších v důsledku stárnutí, obezity. Mohou ji mít i sportovci. Také může vzniknout u dětí (špatné a časté sezení v autosedačce, lehátku anebo v horší kvalitě motorického vývoje). Může vzniknout i u osob se zvýšenou získanou nebo vrozenou hypermobilitou, po častých operačních zákrocích v oblasti břišní stěny a u lidí se sedavým zaměstnáním.

Diastáza je často vnímaná jako esteticko-kosmetický problém, ale má mnohem hlubší dopad na zdraví než si myslíme.

Cvičení probíhá individuálně v rozsahu 60 minut, pod dohledem zkušené terapeutky Denisy Mlynárikové, DiS. Cena 500,- Kč.Objednávejte se Po, Pá 9 – 13 a St 13-18 hodin
na tel. 778 158 777 nebo osobně v době ordinačních hodin.