Dornova metoda
Manuální terapie, jejíž pomocí jsou obratle a klouby bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh.
Tato metoda je pojmenována po svém objeviteli Dieteru Dornovi, který si sám poškodil páteř při nadzvedávání těžkého kmene a nemohl se narovnat. Od bolesti a potíží mu pomohl starý sedlák, který uměl pomáhat lidem, kteří měli problémy s páteří. Dorn byl touto rychlou pomocí a účinkem nadšen a rozhodl se to sám naučit. Po smrti sedláka se pokoušel podobně pomáhat lidem a díky svým úspěchům dál intuitivně rozvíjel svou metodu.
Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže jako např. výrony způsobené nehodami nebo při sportu, rozdílná délka dolních končetin, zkrácení svalů nebo i citové problémy člověka. Dornovu metodu můžeme považovat za celostní metodu, protože se při léčení uvolňují fyzické i psychické bloky, léčí se tak nejen příznaky nemoci, ale především i samotné příčiny onemocnění.
Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy. Současně se tím také otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit. Metoda je založena aktivní účasti pacienta a pomocí jemného tlaku palců terapeuta. Přitom terapeut nikdy nepřekročí práh bolesti. Pohyb není prováděn trhnutím a proto je tato metoda bezpečná. V praxi se nejprve při první návštěvě udělá komplexní vyšetření celé páteře a kloubů, následně se řeší konkrétní problém. Pro dosažení žádoucích výsledků je nezbytné terapii doplnit domácím cvičením, a především změnit nevhodné pohybové návyky.
Pro koho je tato metoda vhodná?
Dornovou metodou mohou být ošetřen téměř každý, pokud jen trochu pohyblivý. Tato metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, závratích, znecitlivění v rukou, žaludečních potížích a při neplodnosti (z důvodu nevhodného postavení kostrče).
Kdy není Dornova metoda vhodná?
Ošetření se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu. Při nádorových onemocnění a Bechtěrevově nemoci.